Govert Back: de essentie is echte aanwezigheid.

Prachtige podcast met Govert Jan Bach over zijn werk als pastoraal psycholoog in gevangenissen en psychiatrische inrichtingen. . Geïnspireerd door zijn grote heldin Simone Weil – een Frans-joodse mystica en filosofe – besloot hij om zijn leven te wijden aan het helpen van de ‘gebeukten en gebukten’. Dat deed hij door geestelijke hulp te bieden aan gevangenen en psychiatrisch patiënten. 

Daarbij leerde hij om niet te veel te zeggen en het eigen ego even opzij te zetten. Niet proberen om de stiltes en ongemakkelijkheden te vullen, maar puur aanwezig zijn. 

‘Ik kan helpen omdat ik die afwezigheid aankan. Omdat ik de leegte aanvaard, kan ik er zijn voor de ander. Dat is wat Simone Weil ook zegt: als je leeg luistert, word je een doorgeefluik van God. Door jouw schoonheid en puurheid, kun je de ander een plek geven.’

‘De ontwikkeling van ons vermogen tot aandacht is in wezen het eigenlijke doel, en bijna het enige echte belang, van al ons studeren.’

~ Simone Weil (1909 – 1943)

https://kro-ncrv.nl/de-verwondering/govert-jan-bach